Relacja z pierwszej NOCY BIBLIOTEK w Lesznie

Data publikacji: 14/10/2023

7 października dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Wydarzenie nazwaliśmy Kosmiczna Noc w Bibliotece Publicznej Gminy Leszno.

Dwie grupy dzieci i młodzieży, dzięki Tomaszowi Zwolińskiemu i Krzysztofowi Szcześniakowi przedstawicielom Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, odkrywały kosmos
i poznawały zjawiska zachodzące w otaczającym nas świecie.
Duże banery Słońca i Księżyca zapowiadały dynamiczną podróż po mgławicach i galaktykach.

Na wstępie jeden z prowadzących opowiedział o obserwacjach nocnego nieba i budowie teleskopu, by następnie odbyć podróż po zdjęciach z serii “Kopernik tego nie widział”. Dzieci podchodziły do ekranu i uwalniały swoja kreatywność pokazując fantazyjne kształty na fotografiach.

I chociaż, z powodu niesprzyjającej pogody, nie udało się obejrzeć przez teleskop powierzchni księżyca czy innych planet, to mnogość doświadczeń i eksperymentów zrekompensowała uczestnikom brak oglądu nieba.

Eksperyment “jak powstają kratery” cieszył się mega zainteresowaniem. Każdy mógł zrobić swój krater oraz nagrać w slomo jak on powstaje.

Kolejnym etapem były warsztaty z obsługi mikroskopu. Można było w nim zobaczyć poprzez specjalistyczna kamerę meteoryty, minerały, skamieniałości, stawonogi w 50-krotnym powiększeniu. Prowadzone były doświadczenia z magnetyzmem, mieszaniem kolorów, działaniem pompy próżniowej z dzwoniącym wewnątrz dzwonkiem oraz gotowanie “na zimno” wody z pompowaniem balonika pod kloszem tejże pompy.

Finalnym elementem było doświadczenie generowania iskry przy pomocy maszyny elektrostatycznej.

Serdecznie dziękujemy PTMA za niezwykle ciekawe zajęcia a dzieciom i młodzieży za udział w naszym wydarzeniu.

Więcej zdjęć w relacji na naszym profilu Facebook.