ul. Polna 22 A, 05 – 084 Leszno | telefon: 22 299 20 05; biblioteka@gminaleszno.pl

rajd pieszy do Zaborowa Leśnego – relacja

Data publikacji: 19/04/2023

4 kwietnia obchodziliśmy 160. rocznicę krwawego starcia w puszczy kampinoskiej podczas Powstania Styczniowego, zwanego Bitwą pod Budą Zaborowską. Z inicjatywy Biblioteki Publicznej Gminy Leszno i we współpracy ze Świetlicą w Zaborowie, Zespołem Sportowo-Rekreacyjnym w Lesznie oraz Lesławem Kuczyńskim – radnym Gminy Leszno, zorganizowany został rajd pieszy do Zaborowa Leśnego, aby oddać hołd poległym w bitwie. 15 kwietnia, w sobotnie deszczowe przedpołudnie ponad pięćdziesięciu mieszkańców naszej gminy przybyło do Mogiły Powstańców 1863 r. Z prasy powstańczej tamtego okresu m.in. Wiadomości z Pola Bitwy z 21 kwietnia 1863 roku wiemy, że poległo wówczas 73 powstańców z czego 26 znanych jest z imienia i nazwiska, z dowódcą Walerym Remiszewskim na czele. Rosjanie zabronili czczenia miejsca pochówku powstańców. Pierwszy, drewniany krzyż na mogile ufundowany przez lokalnego przedsiębiorcę Arona Engelmana stanął dopiero 1908 r. Kolejny już metalowy krzyż istniejący do dzisiaj z wystającymi gwoździami symbolizującymi pogrzebanych tam ludzi, wykonali pracownicy Cukrowni Michałów w Lesznie w 1922 r. Na tablicy żelaznej umocowanej do podstawy krzyża widnieje napis” Ku czci i pamięci bohaterom poległym 1863 r. za sprawę narodową. Wdzięczni rodacy 1922”.

Około godziny 12 przy asyście harcerzy złożone zostały kwiaty, zapalone znicze i odśpiewany hymn Polski. W uroczystości wzięli udział radni Gminy Leszno z przewodniczącym Michałem Dominiakiem oraz wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Warszawskiego Zachodniego Robertem Dudą. Obecny był również przedstawiciel Gminy Stare Babice p. Marcin Łada.

Mieszkanka Zaborowa – 91 letnia pani Kazimiera Paradowska wyrecytowała okolicznościowy wiersz. Uroczystość uświetnił Jakub Adwentowski w stroju powstańca styczniowego.

Wydarzenie objął patronatem Wójt Gminy Leszno Grzegorz Banaszkiewicz.

Wyprawę zakończyliśmy gorącym posiłkiem i herbatą w Świetlicy w Zaborowie, gdzie była okazja na miłych, międzypokoleniowych pogawędek.

Autorzy zdjęć: Marcin Łada, Kinga T. Bagan i Kaya Kata-Walichnowska

Biblioteka Publiczna Gminy Leszno

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Leszno

ul. Polna 22 A,
05 – 084 Leszno

tel: 22 299 20 05
biblioteka@gminaleszno.pl