ul. Polna 22 A, 05 – 084 Leszno | telefon: 22 299 20 05; biblioteka@gminaleszno.pl

Narodowe Czytanie “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Data publikacji: 26/09/2023

Narodowe Czytanie – to akcja promująca literaturę polską, w której obszerne fragmenty lub całości dzieł odczytywane są publicznie. Tegoroczne Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w naszej gminie odbyło się 9 września przy współpracy Biblioteki Publicznej, Szkoły Podstawowej i Świetlicy w Zaborowie, przy której odbyło się wydarzenie.
Po powitaniu gości przez przedstawicieli organizatorów: Joannę Buniowską, Kingę Bagan-Tomaszewską i Bożenę Sulik, radny Lesław Kuczyński odczytał list od prezydenta RP skierowany do uczestników akcji oraz poprowadził jak zwykle profesjonalnie całe wydarzenie.  Czytanie rozpoczął Wójt gminy- Grzegorz Banaszkiewicz. Kolejnymi czytającymi byli: Joanna Buniowska, Katarzyna Oleksiewicz, Bożena Sulik, Beata Dybaś, Mirka Dymek, Jolanta Malarowska, Mariola Łukasik, Nina Kowalska, Jolanta Zdanowska, Karolina Stanuch, Franciszek Werski, Michalina Mikołajczak-Król, Magdalena Dolota, Marzena Bobin, Alicja Witkowska, Julia Kamińska, Edyta Sawicka-Miodek, Urszula Cyga, Nela Jędrych i Iwona Jezdychowicz.  Czytaniu towarzyszyły pieśni powstańcze w pięknym wykonaniu młodzieży ze szkoły w Zaborowie pod kierunkiem nauczycielki Wioletty Dziedzic, a śpiewane przez Szymona Buniowskiego, Natalię Sobiecką, Kamilę Regulską, Huberta Skrzyńskiego, Zosię Wiśniewską i Olgę Buniowską.

Dodatkową atrakcją była Ekspozycja z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Rekonstruktorzy z Muzeum 2. Korpusu Polskiego w strojach powstańczych zaprezentowali uzbrojenie tamtego okresu oraz wyposażenie dziewiętnastowiecznego dworu polskiego. Odbyły się również warsztaty i kiermasz taniej książki. Można było uzyskać okolicznościową pieczęć i zakładki do książek. Na koniec skosztowaliśmy staropolskiego poczęstunku: chleba ze smalcem i ogórkiem oraz smakowitego ciasta drożdżowego, które upiekła pani Teresa Baranowska.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia.

Biblioteka Publiczna Gminy Leszno

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Leszno

ul. Polna 22 A,
05 – 084 Leszno

tel: 22 299 20 05
biblioteka@gminaleszno.pl