ul. Polna 22 A, 05 – 084 Leszno | telefon: 22 299 20 05; biblioteka@gminaleszno.pl

NARODOWE CZYTANIE 2022 relacja

Data publikacji: 10/09/2022

NARODOWE CZYTANIE 2022

Rok 2022 jest Rokiem Polskiego Romantyzmu. Przypada bowiem 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Dzieło to wyznacza początek epoki romantyzmu w polskiej literaturze.

Tegoroczne Narodowe Czytanie w naszej gminie odbyło się 2 września 2022 r.  we współpracy Biblioteki Publicznej ze Szkołą Podstawową im. Króla Stefana Batorego w Lesznie. Czytaliśmy ballady Pani Twardowska, Romantyczność, Świtezianka, Pierwiosnek, Lilije, Powrót taty oraz romans Kurhanek Maryli. Czytającymi byli: Wójt Gminy Leszno Grzegorz Banaszkiewicz, radna Powiatu Warszawskiego Zachodniego Dorota Górecka, dyrektor szkoły Robert Laszczka, dyrektorka przedszkola w Zaborowie Katarzyna Oleksiewicz, dyrektorka Zespołu Sportowo-Rekreacyjnego w Lesznie Edyta Przybysławska, nauczyciele: Ilona Grabarczyk, Monika Jurkin, Monika Jusińska, Robert Kubik, Paweł Tuchorek, uczniowie: Kasia Adryan, Michał Maj, Natalia Piechota, Wiktor Rutkowski i Jadzia Sender. Bibliotekę reprezentowała dyrektorka biblioteki Bożena Sulik oraz Bożena Donoch w roli Pani Twardowskiej. Narodowemu Czytaniu towarzyszył zespół muzyczny Piramidy w składzie: Piotr Kajetan Matczuk, Artur Chyb oraz Tomasz Imienowski. Wykonany był koncert „Mickiewicz, Słowacki, Norwid – najpiękniejsze poezje polskiego romantyzmu. Prowadzącym imprezę był nauczyciel SOSW w Lesznie Błażej Stecko.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia.

 

Biblioteka Publiczna Gminy Leszno

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Leszno

ul. Polna 22 A,
05 – 084 Leszno

tel: 22 299 20 05
biblioteka@gminaleszno.pl