Co to jest Dyskusyjny Klub Książki?
Jest to grupa osób, które spotykają się, aby porozmawiać o książkach.
Dla kogo?
Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie.
Ważne: uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji, ani znać się na literaturze. Dyskusyjne Kluby Książki – to lokalne kluby czytelnicze działające przy bibliotekach, szkołach czy instytucjach kultury. Ich celem jest aktywizacja czytelników polegająca na wspólnym czytaniu wybranych książek, recenzowaniu ich i otwartej rozmowie o nich. Ideą DKK jest z jednej strony stworzenie możliwości rozmowy o książkach i pogłębiania wiedzy o nich, dla tych którzy są stałymi czytelnikami, a z drugiej przyciągnięcia do książek, ze względu na poruszane w nich tematy.
Pomysł DKK opiera się na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest również ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie. W Polsce kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami w obrębie jednego województwa opiekuje się koordynator wojewódzki.
Idea DKK zrodziła się jeszcze w 1926 roku w Wielkiej Brytanii i po dziś dzień w ramach programu : Faces & Places popularyzowana jest na wyspie.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.