O nas

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Biblioteka jest obecnie instytucją kultury bardzo chętnie odwiedzaną przez mieszkańców naszej gminy, a także gmin ościennych. W jej skład wchodzą: Biblioteka w Lesznie oraz dwie filie biblioteczne: w Czarnowie i Zaborowie. Biblioteka w Lesznie mieści się przy ul. Polnej 22 A, w obiekcie, w którym swoją siedzibę ma także publiczne przedszkole. W bibliotece zatrudnione są trzy osoby: na stanowisku dyrektora biblioteki – Bożena Sulik – kustosz biblioteczny, Mirosława Dymek – kustosz biblioteczny oraz Justyna Ulińska na stanowisku młodszego bibliotekarza, przebywająca obecnie na urlopie wychowawczym. Zastępstwo pełni Anna Głogowska – młodszy bibliotekarz. W bibliotece okresowo zatrudniane są osoby w ramach Robót Publicznych, które organizuje Powiatowy Urząd Pracy.

Biblioteka posiada czytelnię internetową z czterema stanowiskami dostępnymi dla użytkowników. Istnieje też możliwość kserowania oraz wydruków.

Filia w Czarnowie mieści się w budynku gminnym (dawniej przedszkole) i zajmuje lokal o powierzchni 52 m². Do dyspozycji czytelników jest 1 komputer z dostępem do Internetu. Można kserować i dokonywać wydruków komputerowych. Biblioteka posiada 1/3 etatu. Zaprasza we wtorki i czwartki w godzinach 13-18.

Filia w Zaborowie znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej w Zaborowie, z odrębnym wejściem do biblioteki od strony zachodniej. Powierzchnia lokalu to 62 m². Filia posiada 3/4 etatu.  Czynna jest: poniedziałek 10-18, wtorek 9-12, środa 10-18, piątek 19-17. Do dyspozycji czytelników są dwa komputery z dostępem do Internetu. Można kserować i robić wydruki. W filiach zatrudniona jest Mariola Łukasik na stanowisku kustosza bibliotecznego.

Biblioteka Publiczna Gminy Leszno spełnia funkcje lokalne mające na celu zaspokojenie i rozwijanie potrzeb czytelniczych mieszkańców gminy. Realizuje zadania gromadzenia i udostępniania materiałów bibliotecznych, udzielanie zainteresowanym wszechstronnej informacji i fachowego poradnictwa w doborze literatury. Organizację wewnętrzną biblioteki określa Regulamin Organizacyjny opracowany przez dyrektora biblioteki.

Zbiory biblioteki (łącznie z filiami) na koniec 2017 roku to 40.287 wol.

• Biblioteka w Lesznie – 22.574 wol.

• Biblioteka w Czarnowie – 6.356 wol.

• Biblioteka w Zaborowie – 11.357 wol.

Księgozbiór ma charakter uniwersalny, który można ogólnie podzielić na:

• literaturę piękną dla dorosłych (powieści obyczajowe, historyczne, sensacyjno-kryminalne, fantastyka)

• literaturę piękną dla dzieci i młodzieży,

• literaturę popularnonaukową,

• duży wybór lektur szkolnych,

• wydawnictwa o charakterze informacyjnym, słowniki, encyklopedie,

• materiały regionalne na temat Gminy Leszno i okolic

Gromadzone i udostępniane są książki ze wszystkich dziedzin wiedzy, dla różnych grup użytkowników. Bogaty i stale uzupełniany jest księgozbiór popularnonaukowy, z którego często korzystają uczniowie, studenci oraz inni zainteresowani. Są to: kompendia i podręczniki z różnych dziedzin wiedzy takich jak: psychologia, filozofia, religioznawstwo, socjologia, polityka, ekonomia, prawo, matematyka, fizyka, chemia, biologia, medycyna, językoznawstwo, nauka o literaturze, geografia, historia. Oprócz książek w bibliotece znajdują się czasopisma. Biblioteka gromadzi też różne dokumenty dotyczące naszej gminy. Są to publikacje tematycznie związane z gminą Leszno, oraz książki napisane przez jej mieszkańców.

Użytkownicy (czytelnicy i internauci) zarejestrowani w bibliotece w Lesznie oraz filiach na koniec 2017 r. to 1740 osób, w tym 1692 czytelników. Najliczniejszą grupę wśród czytelników stanowią dzieci i młodzież ucząca się – 690 osób, następnie osoby pracujące – 679 osób.
W ciągu całego 2017 roku wypożyczono na zewnątrz 26.028 książek, na miejscu udostępniono 593 książki.  W bibliotekach odnotowano 18.095 odwiedzin.

W zakresie upowszechniania czytelnictwa i prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej biblioteka współpracuje z przedszkolami w Lesznie i Zaborowie, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym oraz ze szkołami. W miarę możliwości finansowych biblioteka organizuje spotkania autorskie z pisarzami. Gościliśmy m.in. Laurę Łącz, Dorotę Gellner, Ewę Chotomską, Grzegorza Kasdepkego, Joannę Olech, Krzysztofa Dworczyka, Małgorzatę Strękowską-Zarembę, Agnieszkę Frączek, Wojciecha Widłaka, Elizę Piotrowską, Annę Dziewit-Meller, Marcina Mellera, Ewę Woydyłło, Jarosława Kaczmarka, Agatę Tuszyńską, Annę Kamińską.

Biblioteka organizuje również różnego rodzaju konkursy: plastyczne i literackie (poetyckie).  Od 2010 r. pod honorowym patronatem Wójta oraz Rady Gminy Leszno, Biblioteka organizowała konkurs literacki. W latach 2010-2012 odbyły się  trzy edycje konkursu „O liść lesznowskiej topoli”. Adresowany był do mieszkańców gminy miał na celu promowanie rodzimych talentów literackich. Pierwsza edycja nosiła nazwę " Moja mała ojczyzna - Gmina Leszno". W 2011 roku odbyła się II edycja tego konkursu pod nazwą „Moje Mazowsze...”. III edycja z 2012 r. nosiła nazwę „Moja miejscowość w baśni , legendzie i wierszu”. W latach 2013-2015 r. odbyły się kolejne 3 edycje konkursu "O lesznowską podkowę". Tematem przewodnim I edycji  była poezja patriotyczna, II edycji „Moje wakacje” wyrażone fraszką, limerykiem lub moskalikiem, III edycji to poezja „Wokół książki”.

Biblioteka organizuje również okazjonalne kiermasze taniej książki pochodzące z darów od czytelników (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Majówka Zaborowska, festyny gminne
i parafialne). Prowadzone są liczne zajęcia dla dzieci z przedszkoli gminnych w Lesznie i Zaborowie a także dla uczniów szkoły podstawowej i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lesznie. Dużą popularnością cieszą się warsztaty „Biblioteczne spotkania z rękodziełem”. Biblioteka nawiązała również współpracę ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Łubcu, gdzie prowadzona jest biblioterapia.

Szukaj

Nasze placówki

 Biblioteka Publiczna
Gminy Leszno

biblio leszno 
Biblioteka w Lesznie

ul. Polna 22 A

telefon: 22 299 20 05

Godziny otwarcia:

pon. 11:00 - 19:00
wt.  09:00 - 17:00
śr. 11.00 - 19.00
czw. 9.00 - 17.00
pt. 9.00 - 17.00

 

Filia w Czarnowie

Czarnów 8

tel. 22 796 22 93


Godziny otwarcia:

wt. 13:00 - 18:00
czw. 13:00 - 18:00

 


Filia w Zaborowie

ul. Stołeczna 182

telefon: 22 725 97 66


Godziny otwarcia:

pon. 10:00 - 18:00
wt.  09:00 - 12:00
śr. 10.00 - 18.00
pt. 9.00 - 17.00

Kalendarz

November 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Licznik odwiedzin

Dziś 3

W tym tygodniu 3

W tym miesiącu 220

Wszystkich 31411

JoomBall - Cookies


Copyright © 2019 Fashion Line Rights Reserved.