Rok Kultury Węgierskiej

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

rkw
Głównym celem obchodzenia Roku Kultury Węgierskiej w Polsce jest zaprezentowanie węgierskiej kultury, w tym jej najnowszych osiągnięć. Istotne jest także podkreślenie wagi historycznej przyjaźni węgiersko-polskiejWydarzenia zaplanowane w związku z obchodami RKW zostały podzielone na sześć różnych grup tematycznych: film, literatura, teatr, architektura lub design, muzyka oraz sport. 

Ważniejsze wydarzenia planowane w 2017 roku:

• „Węgierskie Lwy Judy na ziemiach Galicji” – wystawa o żydowskich węgierskich żołnierzach okresu I wojny światowej w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie (grudzień 2016 – marzec 2017);
• przegląd nowych filmów węgierskich w warszawskim Kinie Muranów (kwiecień 2017);
• trasa koncertowa Węgierskiego Państwowego Zespołu Ludowego (Warszawa, Olsztyn, Białystok, Lublin, Kielce, Rzeszów; wiosna 2017);
• „Zaloty, miłość, erotyka w węgierskiej kulturze ludowej” – duża wystawa w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym (wiosna 2017);
• Węgierska moda i design – wystawa, warsztaty i konferencja w Warszawie, Łodzi i Katowicach (wiosna 2017);
• wystawa klasyków węgierskiej fotografii w warszawskim Muzeum Narodowym (czerwiec – wrzesień 2017);
• „Węgierska Kawalkada” w Warszawie (czerwiec 2017);
• „Węgrobus” – zakrojony na szeroką skalę cykl imprez, obejmujący koncerty, pokazy filmów, objazdowy kiermasz z węgierskim designem, przedstawienia, wystawy itd.
• Węgry – gość specjalny w Festiwalu Przystanek Woodstock w Kostrzynie (lato 2017);
• odsłonięcie pomnika ku czci żołnierzy węgierskich wspierających Powstanie Warszawskie oraz biorących udział w nim (wrzesień 2017);
• Węgry – gościem specjalnym na Międzynarodowym Festiwalu Ciało/Umysł, Warszawa (wrzesień-październik 2017);
• wystawa najwybitniejszych węgierskich malarzy tzw. grupy „Nyolcak” z okresu międzywojennego (wrzesień-grudzień 2017).

Polecane książki pisarzy węgierskich, dostępne w Bibliotece w Lesznie:

bodor nie szkodzi

Bodor Johanna (1965-) „Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem”
Johanna Bodor miała szczęśliwe dzieciństwo. Mieszkała w Bukareszcie, gdzie jej rodzice prowadzili otwarty dom, miejsce spotkań inteligencji węgierskiej, niemieckiej i rumuńskiej, a zarazem ważny punkt kontaktowy dla Węgrów rozdzielonych po wojnie granicą. Ale wszyscy żyli w Rumunii dyktatora Ceauşescu. Tam ludzie znikali nagle bez śladu, a najmniejsza krytyka społeczeństwa socjalistycznego mogła pogrążyć każdego…

 
sandor sad w canudos
Márai Sándor (1900-1989) „Sąd w Canudos”
Pod koniec dziewiętnastego wieku w Brazylii, na dzikich pustkowiach, żyjący w skrajnej nędzy biedacy zebrali się pod przywództwem charyzmatycznego proroka, Antonia Doradcy, i założyli swoje Święte Miasto, Canudos. Rząd młodej Republiki Brazylii uznał ich samowolną działalność za zagrożenie…
Marai Trzydziesci srebrnikow

Márai Sándor (1900-1989) „Trzydzieści srebrników”
Pasjonująca powieść o Judaszu i Jezusie opowiedziana niejako z boku, przez uważnego obserwatora. Historia wielkiego zdrajcy, jego uczuć i rozterek staje się węzłem dramatycznym historii Europy od początku naszej ery. Trzymająca w napięciu narracja o zdradzie, miłości i ludzkich namiętnościach bliska jest najlepszej szkole psychologicznych kryminałów, ale skrywa także rozważania o najważniejszych pytaniach ludzkości. Sándor Márai pisał tę książkę przez kilkadziesiąt lat, podjął w niej ostateczną próbę znalezienia własnego porządku świata, próbę pojednania tradycji greckiej, żydowskiej i chrześcijańskiej.horwath tureckie lustro
Horváth Viktor (1962-) „Tureckie lustro”
„Tureckie lustro” zabiera czytelnika w podróż do XVI wieku na ziemie południowych Węgier, znajdujące się pod panowaniem tureckiego sułtana Sulejmana II Wspaniałego. Przewodnikiem po tym niezwykłym świecie jest turecki szlachcic – Isa, który od wczesnej młodości przebywa w Peczu pod opieką beja Derwisza. Osierocony bohater dojrzewa, przeżywa miłosne perypetie i odkrywa swoją seksualność. Miłość miesza się ze zdradą, a przygoda z niebezpieczeństwem. Tłem wydarzeń jest szesnastowieczne miasto i jego historia. Pełne niebezpieczeństw przygody Isy, ciekawa, pełna humoru narracja i trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem. „Tureckie lustro” w 2012 r. zdobyło prestiżową Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. 
 
czarownica z f
Wass Albert (1908-1998) „Czarownica z Funtinel”. Opowieść o czarownicy z Funtinel łączy baśniowość i realizm, maluje hipnotyczny obraz dziewiętnastowiecznej krainy, zachwycającej dziką przyrodą, niespiesznym rytmem życia i siłą osobowości jej mieszkańców. Bohaterka powieści Nuca - dziewczyna o zjawiskowej urodzie, obdarzona zdolnością widzenia zarówno przyszłości jak i przeszłości zmaga się z przeciwnościami losu.  Dzięki tej książce autor trafił do czołówki ajpopularniejszych autorów na Węgrzech.
 

 


Inni autorzy węgierscy, których twórczość warto poznać, to: Krisztina Tóth, György Spiró, Andrea Tompa, Ottó Tolnai, Lajos Grendel, László Darvasi, Imre Kertész, Magda Szabó, Peter Nádas, Peter Gardos, János Háy.

Szukaj

Nasze placówki

 Biblioteka Publiczna
Gminy Leszno

biblio leszno 
Biblioteka w Lesznie

ul. Polna 22 A

telefon: 22 299 20 05

Godziny otwarcia:

pon. 11:00 - 19:00
wt.  09:00 - 17:00
śr. 11.00 - 19.00
czw. 9.00 - 17.00
pt. 9.00 - 17.00

 

Filia w Czarnowie

Czarnów 8

tel. 22 796 22 93


Godziny otwarcia:

wt. 13:00 - 18:00
czw. 13:00 - 18:00

 


Filia w Zaborowie

ul. Stołeczna 182

telefon: 22 725 97 66


Godziny otwarcia:

pon. 10:00 - 18:00
wt.  09:00 - 12:00
śr. 10.00 - 18.00
pt. 9.00 - 17.00

Kalendarz

June 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Licznik odwiedzin

Dziś 6

W tym tygodniu 29

W tym miesiącu 277

Wszystkich 29496

JoomBall - Cookies


Copyright © 2019 Fashion Line Rights Reserved.